Lens
Lens Nedir?

Kontakt lens, göz bozukluklarında, özellikle ileri derece miyoplarda, göz camının çok fazla kalınlaşmasından dolayı ve ayrıca değişik renk seçenekleri ile aksesuar ta olarak kullanımı tercih edilen optiktir. Esnek bir maddeden yapılmıştır, çok yakından bakılmadıkça göz üzerindeki varlığı belli olmaz. 1887 yılında Fransa'da üretilen ilk lensler camdan yapılıyordu. Türkiye'de 2005 yılında, yurtdışından getirilen makinalarla lens üretimine başlanmıştır.

Kontakt Lens Kullanımı

Kontakt Lens Kullanımı

Lens numaralarınız farklıysa önce sağ gözünüze lens takma alışkanlığını geliştiriniz.

Lensi takmadan önce üzerinde yırtık veya benzeri birşey olup olmadığını kontrol ediniz. Hasarlanmış bir lensi asla kullanmayınız.

Lensin tersyüz olup olmadığını kontrol ediniz.

Lensi sağ parmağınızın ucuna koyunuz.

Sağ elinizin orta parmağı ile alt göz kapağını aşağıya çekiniz.

Sol elinizin işaret ve orta parmakları ile üst göz kapağını yukarı kaldırın ve lensi yavaşça gözünüzün üzerine yerleştiriniz.

Göz kapaklarınızı yavaşça serbest bırakın ve göz kapaklarınızı lens gözünüze tam olarak oturuncaya kadar kırpınız.

Sol gözünün için bu işlemlerin aynısını uygulayınız.

Not: Eğer bu yöntem size zor geliyorsa doktorunuza başvurarak sizin için daha kolay olan bir yöntem öğrenebilirsiniz.

Kontakt Lensin Temizliği ve Bakımı

Kontakt Lensin Temizliği:

Kontakt lens kullanımın daki en önemli konulardan biri temizliktir.

Bunun doğru yapılabilmesi için:

- Eller temizlenmelidir.
- Lens ve lens kutusu temiz olmalıdır.

Temiz eller için: Eller sabunlu suyla yıkanmalı, iyice durulanmalı ve lif bırakmayan bir havlu ile kurulanmalıdırlar.

Dikkat: Lensi temizlemek için asla musluk suyu kullanmayınız, lensinize uygun solüsyonlar kullanınız.

Kontakt Lensin Bakımı:

Lens çıkarıldıktan sonra üzerinde birikmiş olabilecek mukus, çeşitli salgılar ve birikintilerin çıkarılması için temizleme ve durulama yapılamıdır (bu işlem durulama, dezenfeksiyon ve saklama özelliği olan solüsyonlar ile yapılabilir).

Lens temizlendikten sonra özel kaplarına yerleştirilip üzerine dezenfektan solüsyon konularak en az solüsyonun dezenfeksiyon süresi kadar (4-6 saat arası) saklama kabında bekletilir.

Eğer lensleri bir süre kullanmayacaksanız, kaplarında hiç açmamak koşulu ile kullanılan solüsyonun saklama özelliğine göre en fazla 7 gün bekletebilirsiniz.

Kaptaki solüsyonu lensi taktıktan sonra boşaltınız ve yeniden lensleri koyduğunuzda yeni solüsyon koyarak dezenfekte ediniz.


Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/goz28ctuopticom/public_html/inc/ip_al.php on line 26

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/goz28ctuopticom/public_html/inc/ip_al.php on line 45

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/goz28ctuopticom/public_html/inc/ip_al.php on line 55