Haberler
İşportadan gözlük almayın! Zararları...

Yaz sezonu öncesi işportaya çıkan güneş gözlüklerinin göz sağlığını tehdit ettiğini belirten uzmanlar, bu gözlükleri tercih edenleri uyardı.

Polarize cam olması gereken bölümü plastik veya plastik katkılı maddeden yapılan işporta gözlükleri tercih edenleri uyaran Dünyagöz Antalya Hastanesi Başhekimi Dr. Hakan Sivrikaya, "Gözleri korumak isterken daha büyük kalıcı zararlar verebilirsiniz" dedi. İşporta güneş gözlüklerinin ucuzluğuna kanmamak gerektiğini vurgulayan Dr. Sivrikaya, 30- 40 liraya alınan işporta gözlüklerin kullanıcının cebine uygun gelebileceğini, fakat gözlere küçümsenmeyecek derecede zarar verdiğini kaydetti.

Gözlük kullanılması kadar kullanılan gözlüğün kalitesinin de büyük önem taşıdığını belirten Dr. Sivrikaya, "Yeterli UV koruması olmayan güneş gözlükleri, kişiye faydadan çok zarar getirir. Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Güneş gözlüğü kesinlikle işportadan veya seyyar satıcıdan alınmamalı. Bu gözlüklerin özellikle çocuklara takılması büyük risktir. Güneşe karşı uygun gözlük kullanmayan kişinin retinasına ulaşan zararlı ışınların miktarı da artar" diye konuştu.   6 NİSAN 2012 (Hürriyet Gazetesi)

Gözde Lazer tedavisinin sakıncaları

Lazerle göz çizdirme ameliyatlarının birtakım yan etkileri ve riskleri bulunmaktadır.

Lazerli göz operasyonlarında gözün en hassas organlarından biri olan kornea çizilerek alındığından dolayı gözün bazı bölümleri korumasız kalarak dış etkenlere karşı korumasız kalmaktadır. Bu süreç içerisinde ameliyat olduğunuz ortam steril değilse veyahut bir aksilikten dolayı gözünüz mikroplara veya bakterilere açık hale gelirse gözünüz enfeksiyon kapacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için güvenilir yerlerde ameliyat olmanız ve ameliyattan sonra oldukça dikkatlı olmanız gerekmektedir.

Lazerli göz çizdirme ameliyatlarının bir başka riski gözün arkasında dekolman’a sebep olabilecek küçük deliklerin ihmal edilmesidir. Operasyonu yapan hekim öncelikle ameliyat olacak kişinin göz bebeğini büyüterek, iç kısmına bakıp delik olup olmadığını kontrol ederek, varsa ergon lazerle bu delikleri kapatır. Eğer bu aşama ihmal ile geçer yada atlanırsa olası bir durum hastanın gözünü çok daha kötü süreçlere itecektir.


Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/goz28ctuopticom/public_html/inc/ip_al.php on line 26

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/goz28ctuopticom/public_html/inc/ip_al.php on line 45

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/goz28ctuopticom/public_html/inc/ip_al.php on line 55